ANDA

BURADA

NEDİR?

Anda Burada, çocuklar ve yetişkinler için, Mindfulness teknikleri kullanılarak hazırlanmış uyku hikâyeleri ve meditasyonlardan oluşan bir “farkındalıkla yaşam platformu”dur.

Anda_Logo-05.png

Anda Burada’da, farkındalığınızı artırmaya

geleceğin kaygı ve endişesi, geçmişin ‘keşke’leri

arasında gidip gelen düşüncelerinizi şimdiki anda tutmaya yardımcı olan çalışmaların yanı sıra, hem yetişkinler hem de çocuklar için özşefkat, özsevgi ve özgüven

artırmaya yardımcı olan pratikler bulunur.

Anda_Logo-05.png

ANDA BURADA UYGULAMASINI

NEDEN KULLANMALIYIM?

HİSLERİMİZİ

DÜŞÜNCELERİMİZİ

GÖZLEMLEMEK

TEPKİLERİMİZİ

YÖNETMEK

Düşüncelerimize ve duygularımıza dair farkındalığımızı artırmak, onlarla başa çıkabilmemizin ilk adımı. Kendimizi, nasıl hissettiğimizi ve ne düşündüğümüzü yargılamadan, nazik bir tutumla gözlemlemeyi öğrenmek tepkilerimizi yönetmemiz konusunda bize destek olur. Kendi zihnimizin kaptanı haline geliriz. Dışarıdan gelen etkilere, ani reaksiyonlar vermeden davranışlarımızı sakince düzenleyebiliriz.

Her gün aklımızdan, sayıları altmış ile doksan bin arasında değişen düşünce geçiyor. Araştırmalara göre bu düşüncelerin %90’ına yakını olumsuz düşünceler.

Zihnimiz, olumsuz anıları hatırlamaya çok daha yatkın. Çünkü eskiden atalarımız, hayatta kalabilmek için hangi mantarın zehirli olduğunu, hangi hayvanın onlar için ölümcül olabileceğini hatırlamak zorundaydılar. Bu yüzden de içgüdüsel olarak olumsuz durumları ve olayları zihnimizde tutup, olumlu olayları unutma eğilimindeyiz. Modern dünyada bu eğilimimiz stres, kaygı ve endişe olarak bize geri dönüyor. Bazen karşımıza çıkan sorunlar gerçek oluyor, bazense onları kafamızın içinde biz yaratıyoruz. Kimi zaman da aslında küçük olan sorunları zihnimizde büyütüyoruz.

Düşüncelerimizin yalnızca birer düşünce olduğunu, mutlak gerçek olmadıklarını fark etmek onlardan özgürleşebilmemizin ilk adımı.

Düşüncelerimizin esiri olmayı bıraktığımızda ise önümüzde açılan olasılıklar sınırsız.

Kendi zihinsel hapishanemizden çıktığımızda, korkunun hayatımızı yönetmesine izin vermeyi de bırakırız.