UYKU HİKÂYELERİ

Anda Burada’nın içeriğindeki uyku hikâyeleri, rahat ve derin bir uykuya geçişi kolaylaştırmak için özel olarak tasarlandı. Huzurlu bir uyku deneyimi için, uzman psikolog ve pedagogların danışmanlığında, rahatlatıcı ve zihni yormayan içerikler hazırladık.

Anda_Web-Icon-02.png

Uyku hikâyelerimize düzenli olarak yenileri ekleniyor ve kütüphanemiz giderek büyüyor.

Uyku tutmadığını hissettiğiniz gecelerde, en sevdiğiniz uyku hikâyesini dinleyerek rahatlayabilir, zihninizi meşgul eden düşüncelerden uzaklaşabilirsiniz. 

Üstelik hikâyelerin içine örülmüş mindfulness temelli mesajlarla kendinizi çok daha iyi hissedebilirsiniz.

İYİ UYUMAK YAŞAM KALİTEMİZ İÇİN ÖNEMLİ

Tıpkı, Dünya’nın Güneş etrafındaki döngüsünü 24 saatte tamamlaması gibi, tüm canlıların ve insanların da yaklaşık 24 saatlik bir iç döngü sistemleri var.

 

İç saatimiz olarak da adlandırabileceğimiz bu sisteme ‘Sirkadyen ritim’ deniyor.

Beynimiz tarafından kontrol edilen Sirkadyen ritim, uyku-uyanıklık döngülerimizi, yeme alışkanlıklarımızı, sindirim sistemimizi, vücut ısımızı, hormon dengemizi ve daha pek çok önemli bedensel işlevimizi etkiliyor.

clouds-03.png
clouds-01.png
clouds-02.png
bed-time-12.png

Akşamları gün içinde oradan oraya koşturmaktan, çalışmaktan, düşünmekten, plan yapmaktan yorgun düşen zihnimiz ve bedenimiz, tıpkı elektronik aletlerimiz gibi şarj olmaya ihtiyaç duyar. Eğer ortalama yedi saat boyunca güzel bir uyku çekebilirsek, sabah yataktan dolu bir pille kalkarız.

Ama uykumuzu iyi alamazsak, gün ortasında şarjı bitip de bizi zor durumda bırakan cep telefonumuz gibi, biz de fonksiyonlarımızı yerine getirmekte zorlanırız.

 

Bedenimizin iç ritmi bozulduğu zaman, ilk başta yorgunluk, dikkat dağınıklığı, konsantrasyon bozukluğu gibi semptomlar ortaya çıkar.

Uyku-uyanıklık döngümüzün sağlıksız bir şekilde devam etmesinin süresi uzadığı zaman, kalp hastalıkları riski, obezite, depresyon ve diğer kronik sağlık durumları oluşabildiğinden, uzun süre uykusuz kalan kişiler bu hastalıklara adeta davetiye çıkarıyorlar.

 

Bu yüzden sağlıklı ve düzenli bir uyku sistemimizin olması yalnızca kısa vadede değil, uzun vadede de sağlığımız için çok önemli.